| Nora torg |
2026-03-05
Inga flerfamiljshus. Delning av tomter på Noragårdsvägen. Gropen inget nytt
- På Nora torg utreds fortfarande om man kan bygga radhus, inga flerfamiljshus, längs Noragårdsvägen. Antalet p-platser är en knäckfråga särskilt med de paketleveranser som dagligen kommer till närbutiken. Det handlar om att körvägarna måste vara säkra eftersom man både kan tvingas backa och vända i området.
- "Götes glas/brandstationstomten". Miljö och stadsbyggnadsnämnden (MSN) har uppdrag från KS (Kommunstyrelsen) att utreda om man kan ha småhusbebyggelse på tomten.
- De två fastighetsägarna närmast ovanför Götes glas längs Noragårdsvägen har ansökt om och fått besked att vi kan tänka oss att pröva om tomterna kan delas. Troligtvis kommer det handla om en komplettering med en villa per ny tomt.
- Triangeln där det förr stod en kraftledningsstolpe i hörnan av Genvägen: MSN har uppdrag från KS att utreda om man kan ha småhusbebyggelse på tomten
- Tomterna söder om gamla tekniska nämndhuset samt gropenområdet. Där händer ingenting just nu.
- Hela Svärdvägsområdet, från Gästeriet och fram till Mörby C är på väg att planändras så att man inte bara måste ha kontor i området utan även vård, omsorg, hotell eller lägenheter. Ingen utökning av volymerna (=högre hus) planeras.
Claës Breitholtz, ordföranden i Miljö och stadsbyggnadsnämnden
Mer att läsa
BrandstationenNora torg
Adm: Hans Iwan Bratt, hibratt@gmail.se | 241012